An apple is 40 cents, a banana is 60 cents and a grapefruit is 80 cents. How much is a pear?

Answer: 40 cents. The price of each fruit is calculated by multiplying the number of vowels by 20c.

#Logic #Math #Medium #Short

Continue solving...

Next riddle in: Logic Riddles

There are two fathers and two sons. They walk into a candy store and each buys a candy bar for 50 cents. The total for all of the candy bars was $1.50. How is that possible?

See answer
Next riddle in: Short Riddles

When my father was 31 I was 8. Now he is twice as old as me. How old am I?

See answer
Next riddle in: Medium Riddles

In a bicycle race, the man who came two places in front of the last man finished one ahead of the man who came fifth. How many contestants were there?

See answer
Next riddle in: Math Riddles

If you're 8 feet away from a door and with each move you advance half the distance to the door. How many moves will it take to reach the door?

See answer

Playable Riddles

Select a pack of riddles and try to solve it in an interesting way.

Play Riddles

Printable Riddles

This riddle appears in the following downloadable PDF files:

More Riddles

Difficulty
Size

More games

Zebra Puzzles
Zebra Puzzles

Use logic deductions to solve problems that are similar to the Einstein's Riddle.

Logic Grid Puzzles
Logic Grid Puzzles

Complete the grid by using logic and the given clues of each problem.

Einstein's Riddle
Einstein's Riddle

Einstein said that only 2% of the world could solve this problem. Can you do it?

Word Search
Word Search

A traditional word search game updated four times per day.